Ministar pravde i ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske izlagali radove na međunarodnoj naučno-stručnoj konferenciji Univerziteta „Apeiron“
- Posted by Panevropski univerzitet Apeiron
- Posted in Aktuelno, Novosti
Ministar pravde i ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske izlagali radove na međunarodnoj naučno-stručnoj konferenciji Univerziteta „Apeiron“>
Od 22 naučno-stručna rada domaćih i autora iz Mađarske, Makedonije, Srbije, Crne Gore i Hrvatske, 13. decembra, na dvodnevnoj međunarodnoj naučno-stručnoj konferenciji „Usklađivanje domaćeg prava sa pravnim tekovinama Evropske unije“, koju je organizovao Fakultet pravnih nauka Univerziteta „Apeiron“ referate su predstavili i ministar pravde Miloš Bukejlović te ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske prof. dr Siniša Karan. Skupu je, prvog dana konferencije, 12. 12. prisustvovao i direktor Agencije za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvaliteta Bosne i Hercegovine, profesor doktor Enes Hašić.
“Zaista nisam vjerovao da može nastati jedan ovakav Univerzitet, jedan od boljih u Bosni i Hercegovini. A da smo na uspješnom Univerzitetu, govori i ova konferencija. Gdje počinje kvalitet? Pa ovdje, na ovom mjestu, na visokoškolskoj ustanovi”, poručio je učesnicima direktor Enes Hašić.
Ministar Miloš Bukejlović je uz autora, prof. dr Ljubinka Mitrovića, dekana Fakulteta pravnih nauka “Apeirona”, učestvovao kao koautor i predstavio rad pod nazivom “Ustavni sud Bosne i Hercegovine – od zaštitnika Ustava do njegovog najvećeg kršitelja“. „Strane sudije nemaju mjesta u radu suda BiH. Ustavni sud u sadašnjem sastavu nema legitimitet jer nema sudija iz Republiike Srpske“ kazao je ministar pravde Republike Srpske. Dodaje da je potrebno što prije urediti sastav Ustavnog suda BiH posebnim zakonom.
Nastavnik Univerziteta „Apeiron“, ministar, prof. dr Siniša Karan, govorio je na temu „Presude Evropskog suda za ljudska prava – proces unitarizacije i majorizacije“. Ministar je naglasio da se Dejtonski sporazum, aneks četiri, mora poštovati. “Suština funkcionisanja BiH je poštovanje ravnopravnosti 3 konstitutivna naroda i teritorijalnog principa BiH, odnosno ravnopravnost entiteta”, istakao je ministar Karan.
Prisutne je pozdravio predsjednik Organizacionog i Programskog odbora Konferencije, dekan Fakulteta pravnih nauka, prof. dr Ljubinko Mitrović, a rektor, prof dr Sanel Jakupović zvanično otvorio naučni skup. Jedan od referata koje smo čuli tokom konfrencije je rad akademika prof. dr Miodraga Simovića, koji je govorio o pravu na život i tjelesni integritet. “Orjentir kako bi trebalo da izgledaju naučni časopisi jeste Godišnjak Fakulteta pravnih nauka Univerziteta “Apeiron”. A ovo danas je respektabilan naučni skup sa respektabilnim imenima autora”, naglasio je akademik Simović, nekadašnji sudija i predsjednik Ustavnog suda Bosne i Hercegovine. Na naučnom skupu čuli smo i istraživačka postignuća bivših studentkinja Fakulteta pravnih nauka Univerziteta „Apeiron“, danas stručnjaka u oblasti prava – mr Jovanke Delić i mr Jane Ivanović Grahovac.
Iz Mađarske, onlajn, javio se prof. dr László István Gál, a njegova tema glasi: SOME ISSUES OF THE CONNECTION BETWEEN BIOSECURITY AND CRIMINAL LAW. Gošća iz Makedonije prof. dr sc Tatjana Gerginova govorila je o ulozi Zapadnog Balkana u izgradnji evroatlantske bezbjednosti.
Sudija Vrhovnog Suda Republike Srpske i takođe profesor na Univerzitetu „Apeiron“ Veljko Ikanović fokus istraživanja koje je podijelio sa ostalim učesnicima konferencije,stavio je na usklađenost krivičnopravne zaštite životne sredine u Republici Srpskoj sa pravom EU.
Jedna od interesantnih tema svakako je bila “Nediskriminacija kao osnovni princip postupaka zapošljavanja u državnoj službi u BiH”, autora prof. dr sc. Jasmina Bešlagić
13. decembar. 2024. godine
Služba za odnose sa javnošću