APEIRON UGOSTIO STUDENTE I PREDAVAČE IZ AUSTRALIJE, ŠRI LANKE, HOLANDIJE I DANSKE
- Posted by Panevropski univerzitet Apeiron
- Posted in Novosti, Događaji
Završen IEEE Kongres: studenti slušali najveće eksperte inženjerstva
Pod sloganom, “Vaša karijera počinje ovdje“, u nedjelju, 1.decembra završen je trodnevni IEEE Kongres za studente i mlade profesionalce BiH 2019, koji je po prvi put organizovan u Banjoj Luci, a već tri puta u Sarajevu.
Organizatori Kongresa su IEEE (Institut inženjera elektrotehnike i elektronike), najveće svjetsko tehničko profesionalno društvo, Fondacija budućnosti u BiH i Panevropski univerzitet “Apeiron“.
– Nikola Tesla i Mihajlo Pupin, dva genija koji su imali neizmjeran uticaj na nauku, rođeni su nedaleko odavde. Izuzetno sam ponosan što naš Univerzitet danas ima čast da ugosti sve ove mlade ljude, koji imaju potencijal da postanu njihovi nasljednici – izjavio je akademik Zoran Avramović, rektor Panevropskog univerziteta “Apeiron“.
Na IEEE Kongres za studente i mlade profesionalce BiH 2019 stiglo je više od 200 studenata iz cijelog svijeta, uključujući goste Šri Lanke, Holandije i Australije, a u tri dana kongresa imali su priliku da prate predavanja vrhunskih eksperata iz Kalifornije, Australije, Švicarske, Švedske, Hrvatske,Srbije, Njemačke i mnogih drugih zemalja.
– Slušali smo sjajne predavače i predstavili svoje radove na kojima smo radili u proteklom periodu. Osjećamo se kao kod kuće, domaćini su sjajni. Prvi put smo u Evropi uopšte. Banja Luka je predivna, vraćamo se sa nezaboravnim iskustvima i pozivamo studente Panevropskog univerziteta „Apeiron“ da budu naši gosti – poručio je Shamika Sudusinghe sa Univerziteta Moratuwa – Šri Lanka.
Program je obuhvatao i studentska izlaganja, mnogobrojne prilike za povezivanje, te profesionalne radionice. Studenti su mogli učestvovati na radionicama kao što su: Izrada i testiranje svog IoT uređaja, kako od ideje doći do ličnog poslovnog uspjeha, kako uz eksprete za komunikacije prevazići strah od javnog nastupa, planiranje karijere, CV i motivacijska pisma – kako ih napisati i uticati na odluke, radionice koje će studente učiti o istraživanju, pisanju radova i pokretanju međunarodne karijere. Prvi dan Kongresa učesnici su imali mogućnost da vide kako rade uspješne kompanije u organizovanim obilascima Lanaka, Bravo studia, Mtel-a i Dermala.
– Ovakvi događaji su izuzetna prilika za mlade ljude da dođu u dodir sa svjetskim stručnjacima i njihovim znanjem. Danas u Banjoj Luci su s nama neka od velikih imena svjetskog inženjerstva i studenti iz cijelog svijeta, uključujući Šri Lanku. Znanje treba da se dijeli, naši studenti treba da se umrežavaju sa svojim vršnjacima u svijetu, da imaju uvid u njihov rad i da konstantno uče. Naši ljudi itekako imaju potencijal za najviše domete i samo su im potrebne prilike za učenje, a mi im to pružamo već četiri godine – rekao je Edhem Čustović, osnivač Fondacije budućnosti u BiH.
Pogledajte galeriju fotografija ovdje.
Na gala večeri koja je za sve učesnike upriličena drugi dan Kongresa, od predstavnika Fondacije budućnosti u Bosni i Hercegovini, studenti i profesorica Jana Aleksić Anđelić primili su sertifikate i najviše pohvale za organizaciju kompletnog događaja.
2. decembar 2019. god. – Služba za odnose sa javnošću