Naši dekan Danislav Drašković i profesor Slavko Davidović dali preporuke za bolji javni prevoz na konferenciji na koju su pozvani kao eksperti

Screenshot_1


„Kartom od 1.50 KM umjesto sadašnjih 2.30 KM i subvencijom prevoznicima povećalo bi se korištenje javnog prevoza i smanjilo urbano zagušenje” poručio dekan “Apeirona” na skupu u Domu omladine


Naši dekan Danislav Drašković i profesor Slavko Davidović dali preporuke za bolji javni prevoz na konferenciji na koju su pozvani kao eksperti




“Budžetska izdvajanja u javni gradski transport putnika (JGTP) nisu trošak nego ulaganje u dobit, koja se reflektuje kroz manje zagušenje, brže putovanje i zdraviji život u gradu”, naglasio je prof. dr Danislav Drašković, dekan Saobraćajnog fakulteta Panevropskog univerziteta juče u Domu omladine, na konferenciji i panel diskusiji „Budućnost javnog prevoza“, kojoj je prisustvovao sa kolegom, doc. dr Slavkom Davidovićem.


Centar za životnu sredinu organizovao je skup, s ciljem otvaranja prostora za konstruktivnu raspravu o trenutnom stanju i budućnosti javnog prevoza putnika u našem gradu svim relevantnim akterima – od predstavnika lokalne vlasti i stručnjaka iz oblasti transporta do građana i korisnika usluga.


„Potrebna nam je optimalna mreža linija dostupna svim dijelovima grada, maksimalan broj polazaka, kraće, jeftinije i komfornije putovanje javnim transportom u odnosu na automobil. Studija JGTP, čiji je investitor Grad Banja Luka, a ja jedan od autora, predložila je cijenu karte 1.50KM umjesto sadašnjih 2.30KM, smanjenje svih mjesečnih karta za 25% te povećanje broja polazaka, a za šta bi u početnoj fazi trebalo obezbjediti subvencije prema prevozniku u iznosu od cca 4 700 000 KM/god. Na taj način značajno bi se povećalo korištenje javnog prevoza, a urbano zagušenje smanjilo”, naglasio je dekan Drašković.


Ističe da u vršnom satu 10 autobusa u isto vrijeme prevozi 800-1000 putnika, što zauzima dužine kolovoza 300 metara, a za isti taj broj putnika potrebno je 800-900 automobila, što zauzima površinu ulične mreže od otprilike 10 kilometara – a to je glavni izvor zagušenja. Naglasio je potrebu redefinisanja politike parkiranja, kontrole nerezidentnih parkinga te kategorizacije pakinga. Rješenje bi bio i Portal Smart parking koji bi omogućio vozaču da u vožnji rezrviše parking i izvrši plaćanje, čime bi eliminisao ”lutanje” u tražnji parking mjesta, a bila bi smanjena zagušenja. “Rastom potražnje raste i cijena parkinga, na način da će svakodnevno korištenje parkinga za takve korisnike biti veoma skupo, a korištenje JGTP povoljno”, dodao je profesor.


Ispred Gradske uprave učešće je uzeo Slavko Davidović, docent Saobraćajnog fakulteta „Apeiron“ univerziteta i koordinator izrade pomenute studije ispred naručioca, a o ovoj aktuelnoj i vrlo atraktivnoj temi slušali su i naši studenti.


“Bez dobro organizovanog sistema javnog prevoza putnika, kao jednog od saobracajnih podsistema, nemoguce je imati efikasan i kvalitetan saobracajni sistem, niti kvalitetan zivot u gradu, a implementacija zakljucaka i preporuka iz Studije trebalo bi da upravo dovede do toga”, ističe doc. dr Davidović.


Organizator je u proteklim sedmicama dao građanima priliku da popune Anketu o kvalitetu usluga javnog prevoza u Banjoj Luci, a na konferenciji su predstzavljeni rezultati i pružen je uvid u stavove i potrebe građana.


Podsjećamo, Saobraćajni fakultet Univerziteta “Apeiron” i njegov Naučnoistraživački institut raspolažu resursima i kapacitetima za izradu određenih projekata zasnovanih na aplikacionim softverima inteligentnih transportnih sistema.




13. novembar. 2024. godine

Služba za odnose sa javnošću


Related Blogs