Računarska multimedija i grafika
Course Feature
Dokumenti za preuzimanje
Class Description
AKADEMSKA ZVANJA
a/ Bachelor stepen prvog ciklusa u trajanju od 3 godine (6 semestara) – 180 ECTS
- Diplomirani informatičar – računarska multimedija i grafika – 180 ECTS (Bachelor of Multimedia & Graphics Computning – BSc.CM&G)
Ciljevi studijskog programa “Računarska multimedija i grafika” su teorijsko i praktično osposobljavanje IT stručnjaka u primeni računarske grafike i dizajna, multimedijalnih sistema, profesionalne računarske softverske podrške i opreme, kao i audio i video opreme u 24 oblasti digitalne grafike i multimedija. Cilj je takođe da se IT stručnjaci osposobe da rješavaju kompleksne zadatake na polju interaktivnog dizajna u različitim novomedijskim okruženjima, kao što su proizvodnja i obrada digitalnih multimedijalnih sadržaja (vektorske i rasterske računarske grafike , digitalnih slika, animacija, digitalnog videa i zvuka), napredna upotreba videa u studijskim tehnikama, obradu i primenu zvuka i zvučnih efekata, aplikativni i korporativni dizajn interfejsa.
Cilj studijskog programa je takođe da se formira kritičko mišljenje o postojećim proizvodima grafičkog dizajna na tržištu, interaktivnim prezentacijama, WEB stranicama, te da student razvija kritički stav prema svom radu.
Programom će se osposobljavati IT stručnjaci za postavljanje i realizaciju multimedijalnih sistema i uređaja za studijsku i samostalnu proizvodnju programa i multimedijalnih sadržaja u skladu sa svjetskim standardima. Cilj je takođe da se studenti upoznaju sa savremenim metodama za kreiranje multimedijalnih prezentacija, kvalitetnim i brzim prenosom multimedijalnih informacija i potrebama za održavanjem visokog kvaliteta produkovanih informacija.
Svrha studijskog programa je školovanje IT stručnjaka koji će se zapošljavati u velikom broju grana primjene IT tehnologija i IT industrije u oblasti računarske grafike i multimedije kao što su:
- kreiranje različitih grafičkih i multimedijalnih sadržaja u štampanim i elektronskim medijima u oblastima digitalnog izdavaštva, elektronskih novina, internet prezentacijama i u oblasti marketinga i advertajzinga;
- stvaranje interaktivnih i multimedijalnih sadržaja u proizvodnji TV programa i na filmu (tehnički aspekti), kao i u proizvodnji marketinških sadržaja;
- provjera tehničkog kvaliteta proizvedenog programa u skladu sa standardima za snimanje i prenos;
- kreiranje audio sadržaja u radio programima u radio stanicama i na Internetu;
- dizajn i održavanje multimedijalnih informacionih sistema;
- kreiranje dinamičkog WEB sadržaja i interaktivnih WEB aplikacija;
- elektronsko izdavaštvo;
- produkciju animiranog programa;
- radio i TV novinarstvo;
- međukulturalno komuniciranje;
Program se prvenstveno fokusira na oblasti grafičkog dizajna, vizuelnih komunikacija, multimedija, interakcije i sinteze različitih medija, produkcije i dinamičkih vizuelnih principa, primjene grafičkog dizajna i multimedija u javnim komunikacijama, na internetu u marketingu i oglašavanju, multimediji u funkciji odnosa sa javnošću, promocije i vizuelizacije propagandne poruke, te sintezu multimedija u oblasti interaktivne digitalne televizije, filma i u produkciji različitih video sadržaja. Program takođe obuhvata teorijske aspekte dizajna i kreativnog pisanja u oblasti scriptwriting-a. Studenti savladavaju naprednim metodama i tehnikama obrade digitalne slike, zvuka, videa, tehnike ilustrovanja, animiranja i komponovanja interaktivnog multimedijalnog sadržaja, naprednim studijskim tehnikama.
Studenti pareleno stiču i znanja u ostalim oblastima informacionih i računarskih tehnologija vezanih za računarske sisteme i mreže, upravljanje računarskim mrežama, sistemski softver, algoritme i strukture podataka, principe programiranja, baze podataka, poslovne aplikacije i elektronsko poslovanje.
1. Predmeti opštih sposobnosti i vještina koji omogućavaju studentima sticanje opštih i generičkih kompetencija obrazovnog ciklusa u cjelini:
Kojima se razvijaju instrumentalne (lične) kompetencije studenata
- Analitičke sposobnosti i sposobnosti sinteze;
- Primjena kvalitativnih i kvantitativnih metode u donošenju odluka;
Interpersonalne kompetencije
- Komunikacione vještine, sposobnost prezentacije i timski rad;
- Poznavanje stranih jezika sa primjenama u struci;
Sistemske kompetencije potrebne savremenim expertima da bi mogli da donesu optimalne odluke pri deficitu vremena u okruženjima u kojima djeluje više nezavisnih (često suprostavljenih) varijabli.
Metodologija sticanja znanja, istraživanja i korištenja istraživačko-analitičkih tehnologija i opreme;
U okviru opšte-obrazovne grupe predmeta studentima su u obaveznom i izbornom programu na raspolaganju sljedeći predmeti: “Mundologija” (kulturno-civilizacijske paradigme građanskog demokratskog društva), “Komunikologija”, “Filozofija života” (akademske vještine) koja predstavlja svojevrsnu opštu i specijalnu metodologiju sa akademskim vještinama, “Socijalna psihologija”, “Teorija odlučivanja”, “Osnove teorije sistema i upravljanja”, “Strani jezici”.
Sistemske kompetencije se stiču i kroz istraživačke i stručne radove (seminarski, pristupni, specijalistički), praksu, rad u laboratorijama, studijski rad (grafički, filmski, TV studiji) i marketinške, PR odn. promotivne agencije.
2. Predmeti studijskog jezgra:
- Opšte-stručni i stručno-aplikativni predmeti u oblasti informacionih i računarskih tehnologija: “Diskretne matematičke strukture”, ” Arhitektura računarskih sistema i mreža”, “Sistemski softver (operativni sistemi)”, “Principi programiranja”, “Baze podataka”, “NET management – administracija i upravljanje računarskim mrežama”, “Algoritmi i strukture podataka”, “WEB programiranje i design”.
- Matični studij u oblasti računarske grafike, dizajna i multimedija koji uključuje predmete: “Vektorska grafika i dizajn”, “Rasterska grafika i design”, “CAD-sa osnovama tehničkog crtanja”, “Digitalna fotografija”, “Obrada i analiza zvuka”, “Kompjuterska animacija”, 3D animacija”, “Multimedija”, “Digitalna video montaža”, “Napredne studijske tehnike i specijalni efekti”, “DTP-digitalno izdavaštvo”, “Interaktivna digitalna televizija”.
- Predmeti u oblasti teorijskih osnova dizajna i kreativnog pisanja: “Grafički dizajn”, “Scriptwriting”, “Multimedijalni sadržaji”.
- Predmeti u oblasti specijalističke primjene računarske grafike i dizajna u marketingu, oglašavanju, PR i promociji: “Vizuelizacija propagandne poruke: Art direction”, “Internet marketing i elektronsko poslovanje”, “Televizijsko oglašavanje”, “Poslovne aplikacije”.
- Predmeti kojima se proširuju znanja iz osnovnih naučnih oblasti matičnosti studija;
Najopštije generičke kompetencije na nivou svakog od ciklusa obrazovanja, koje mora da posjeduje svaki svršeni student bez obzira na studijski program odn. ustanovu u kojoj je završio visokoškolsko obrazovanje, definisani su:
- Dablinskim deskriptorima (Dublin descriptors), koji predstavljaju skup kriterijuma o očekivanim postignućima i sposobnostima studenata za razlikovanje različitih ciklusa obrazovanja, koji su predloženi od Zajedničke inicijative o kvalitetu (Joint Quality Initiative – JQI), i koji su prihvaćeni kao osnova opisa svakog ciklusa obrazovanja na ministarskom sastanku u Bergenu maja 2005. godine.
- Opštim okvirom kvalifikacija u evropskom visokom obrazovanju (Framework for Qualifications of the European Higher Education – EQF for HE) koji je usvojen na ministarskom sastanku u Bergenu maja 2005. godine.
Rezime opštih predmetno-stručnih - generičkih kompetencija (PRVI CIKLUS)
Ključne generičke kompetencije
Studenti treba da budu sposobni da:
- bazično znanje profesije
- bazično znanje studijske oblasti
- sposobnost izbora
- Sposobnost donošenja odluka;
- Svijest o stepenu neizvjesnosti i rizicima koji su vezani za donošenje odluke;
- Uviđanje implikacija i konsekveci koje donosi izbor;
- Sposobnost argumentovanja i odbrane odluke.
- vještine komunikacije
- sposobnost rada u interdisciplinarnim timovima
- sposobnost analize
- Identifikacije radnog okruženja u kojem se odvija rješavanje problema;
- Definisanje pretpostavki i ciljeva za rješavanje problema;
- Utvrđivanje resursa i kompetencija koji su neophodni da bi se riješio problem;
- kapacitet da primjenjuju znanje u praksi – sposobnost implementacije,
- Planiranje i organizaciju za izvršenje poslova / zadataka;
- Odgovarajuće podešavanje parametara;
- Izbor opcije i donošenje odluke;
- Argumentovanje i sprovođenje odluke;
- Razumjevanje i svjesnost;
- Vještine rukovođenja;
- kreativnost
- sposobnost upravljanja informacijama
- sposobnost pronalaženja i analize informacija iz različitih izvora
- osnovne kompjuterske veštine
- sposobnost adaptacije novim uslovima
- kapacitet da urade usmenu i pisanu prezentaciju na maternjem jeziku
- istraživačke sposobnosti
- kapacitet da uči
- sposobnost samostalnog rada
Ključne predmetno-stručne kompetencije
Studenti treba da budu sposobni da:
- Da pokažu poznavanje osnova i istorije svoje glavne studijske oblasti/discipline;
- Da pokažu (izraze) stečeno osnovno znanje na koherentan način;
- Da u taj kontekst uključe nove stručne infrormacije i interpretacije;
- Da pokažu razumjevanje ukupne strukture studijske oblasti i povezanost sa naučnim disciplinama;
- Da pokažu da razumiju i da mogu primjeniti metode kritičke analize i teorijskog razvoja u svojoj studijskoj oblasti;
- Da ispravno primjenjuju odgovarajuće disciplinarne metode i tehnike;
- Da pokažu razumjevanje metoda istraživanja u odgovarajućoj oblasti;
- Da pokažu da razumiju eksperimentalna testiranja i posmatranja na kojima su bazirane naučne teorije.
Ove kompetencije su kategorizovane kao instrumentalne, interpersonalne i sistemske:
- Instrumentalne kompetencije obuhvataju:
- Kognitivne sposobnosti, razumjevanja i manipulacije idejama i mislima.
- Metodološke sposobnosti komunikacije sa okolinom: organizovanje vremena i strategije učenja, donošenja odluka ili rješavanja problema.
- Tehnološke sposobnosti vezane za korišćenje tehno-loških sredstava, računara i primjena vještine upravljanja informacijama.
- Jezičke sposobnosti kao što su pisana i usmena komunikacija ili znanje stranih jezika.
- Interpersonalne kompetencije: Individualne sposobnosti koje obuhvataju sposobnost izraža-vanja svojih osjećanja, socijalne vještine kao što su inter-personalne vještine, rad u timovima, ili izražavanje društvene i etičke posvećenosti. Ove kompetencije omogućavaju procese društvene interakcije i saradnje.
- Sistemske kompetencije su one vještine i sposobnosti koje se odnose na cjelokupnesisteme. One predstavljaju kombinaciju razumjevanja, senzibiliteta i znanja pomoću čegaće osoba moći da sagleda u kakvom su odnosu pojedini dijelovi i na koji način činecelinu. U ove sposobnosti spadaju sposobnost planiranja promjena u cilju poboljšanjačitavih sistema i stvaranja novih sistema. Za sistemske kompetencije potrebno jeprethodno usvajanje instru-mentalnih i interpersonalnih kompetencija
Generički deskriptori studija prvog ciklusa prema opštim obrazovnim ishodima koji su usvojeni na Bergenskoj konferenciji (19-20 May 2005):
Kvalifikacije koje predstavljaju uspješan završetak prvog ciklusa (180-240 ECTS bodova) dodjeljuju se studentima koji:
- pokažu znanje i razumijevanje u području studija, koje se nadovezuje na njihovo srednjoškolsko obrazovanje i koje je uobičajeno na nivou prvog ciklusa, uz podršku odgovarajućih resursa za učenje na visokoškolskom nivou (univerzitetskih udžbenika, informacionih i komunikacijskih tehnologija), koje uključuje i aspekte poznavanja naprednih dostignuća u datom području studija;
- mogu da primjene detaljno znanje i kritičko razumijevanje principa vezanih za dato područje studija/discipline na način koji pokazuje profesionalan pristup radu ili struci, te posjeduju kompetencije koje se obično iskazuju sposobnošću formiranja i potkrepljivanja mišljenja i stavova argumentima i sposobnošću rješavanja problema unutar datog područja studija;
- imaju sposobnost da prikupljaju i tumače relevantne podatke (unutar datog područja studija) na osnovu kojih donose sudove koji mogu da sadrže i razmišljanja o relevantnim društvenim naučnim ili etičkim pitanjima;
- mogu primijeniti osnovne metode sticanja znanja i aplikativna istraživanja u datoj disciplini, te su u stanju da odluče o tome koji pristup da upotrijebe za rješavanje datog problema, i svjesni su u kojoj mjeri je odabrani pristup primjeren rješavanju takvog problema;
- mogu iznositi i prenositi informacije, ideje, probleme i rješenja auditoriju koji je specijalizovan za dato područje izučavanja, ali i auditoriju koji nije specijalizovan, uz korištenje odgovarajućeg jezika (a tamo gdje je to primjereno, i jednog ili više stranih jezika) i uz korištenje komunikacijskih tehnologija;
- su izgradili vještine učenja neophodne za dalji studij, uz visok stepen autonomije i akademskih vještina i svojstava neophodnih za istraživački rad, shvatanje i procjenu novih informacija, koncepata i dokaza iz različitih izvora;
- posjeduju temelj za buduće samousmjeravanje i cjeloživotno učenje;
- su stekli interpersonalne vještine i vještine timskog rada, primjerene za zapošljavanje i/ili dalji studij.
Program “Računarske grafike i multimedija” osposobljava studenata za samostalan i kreativan rad u oblasti dizajna multimedija i interaktivnih medija. Program omogućava sticanje teoretskih, stručnih i praktičnih znanja iz oblasti digitalnih umetnosti, grafičkog dizajna i dizajna multimedijalnih sadržaja, kao i šireg spektra društveno-humanističkih predmeta vezanih za oblast multimedijalne komunikacije, marketinga i oglašavanja.
Predmeti iz oblasti dizajna i obrade multimedijalnih sadržaja imaju za cilj da svakog studenta osposobe za rad na projektima koji uključuju realizaciju dizajnerskih koncepata i rješenja, korišćenjem računarskih aplikacija i mogućnosti multimedijalnog, kreativnog izražavanja. Rad u ovakvom okruženju odlikuje korišćenje digitalnih tehnologija, kao i interaktivne naracije i dinamičke vizuelizacije u interaktivnom okruženju, u cilju izrade širokog spektra materijala za vizuelnu komunikaciju.
Studenti ovog programa su osposobljeni da idejno i vizuelno kreiraju različite interaktivne multimedijalne forme. Studenti dobijaju znanja o tehnološkim i estetskim osobinama i mogućnostima WEB dizajna i animacije i o svim segmentima procesa kreiranja animiranog filma. Studenti su osposobljeni i za vođenje i tehničke odn. dizajnerske produkcije Internet marketing kampanja, kao i za konceptualno i strukturalno kreiranje vizuelnog indentiteta u WEB-prostoru.
U oblasti WEB dizajna i primjene multimedijalnih sadržaja na internetu studijski programosposobljava studente za:
- kreativni rad u oblasti WEB dizajna, kao i dizajniranje WEB lokacija i portala,
- uvođenje interaktivnih medija, 2D i 3D računarske grafike i animacije na Internetu,
- razvoj interakcije čovjek-računar,
- razvoj grafičkog interfejsa WEB aplikacija,
- izrada vizuelnih računarskih 3D modela
Student koji završi studijski program “Računarska multimedija i grafika” osposobljen je da samostalno ili kao deo tima, bude na radnom mestu:
- WEB dizajnera
- Dizajnera korisničkog interfejsa
- Dizajnera interaktivnih platformi
- 3D modelara
- 2D i 3D animatora
- Dizajnera vizuelnih efekata
- Koncept i karakter dizajnera
- Motion graphics dizajnera
Studenti su osposobljeni za samostalan ili timski rad na kompleksnim projektima dizajna multimedijalnih sadržaja sa naprednim studijskim tehnikama u oblasti televizijske produkcije i filma, te produkcije interaktivnih multimedijalnih sadržaja u oblasti marketinga, oglašavanja, promocije i prezentacije.
Studenti će moći da se zaposle u marketing agencijama kao dizajneri multimedijalnih marketinških sadržaja, art-direktori ili “production artisti”. Mogu da rade i u izdavačkim kućama i novinskim redakcijama, postprodukciji, kao dizajneri specijalnih efekata, web dizajneri, ili dizajneri animiranih sadržaja. Mogu da rade u WEB dizajn studijima ili da se samostalno bave izradom WEB prezentacija i dizajnom na Internetu. Studenti takođe mogu da rade na primjeni naprednih studijskih tehnika ili na dizajnu multimedijalnih sadržaja u TV studijima i filmskim studijima.
Studenti takođe preuzimaju ključne opšte kompetencije u oblasti informacionih i računarskih tehnologija vezanih za računarske sisteme i mreže, upravljanje računarskim mrežama, sistemski softver, algoritme i strukture podataka, principe programiranja, baze podataka, poslovne aplikacije i elektronsko poslovanje, tako da su osposobljeni i za širi spektar poslova vezanih za implementaciju računarskih tehnologija u različitim poslovnim i administrativnim okruženjima. Ova znanja ujedno omogućavaju studentima dublje uvide i šire i kvalitetnije sagledavanje u primjeni osnovnih kompetencija studenata u ciljnim programskim oblastima računarske grafike i multimedija.
- Studenti će steći opšte-stručna znanja iz oblasti informacionih i računarskih tehnologija koja su osnov za razumjevanje i primjenu u računarskoj multimediji i grafici, kao i osnov za vertikalnu prohodnost studija na četvrtoj godini, kroz predmete: "Diskretne matematičke strukture", "Arhitektura računarskih sistema i mreža", "Sistemski softver (operativni sistemi)", "Principi programiranja", "Baze podataka", "Upravljanje računarskim mrežama", "Algoritmi i strukture podataka", "WEB programiranje i dizajn".
- Matični studij u oblasti računarske grafike, dizajna, animacije i multimedija uključuje predmete: "Vektorska grafika i dizajn", "Rasterska grafika i design", "DTP-digitalno izdavaštvo", "CAD-sa osnovama tehničkog crtanja", "Digitalna fotografija", "Kompjuterska animacija", 3D animacija", "Multimedija".
- Predmetima "Digitalna video montaža", "Obrada i analiza zvuka", "Napredne studijske tehnike i specijalni efekti", "Interaktivna digitalna televizija", studenti se osposobljavaju za rad na filmu i televiziji, kao i u drugim oblicima produkcije i postprodukcije digitalnih video formi.
- U oblasti teorijskih osnova dizajna i kreativnog pisanja, predmeti "Grafički dizajn", "Scriptwriting", "Multimedijalni sadržaji", osposobljavaju studente za pisanje scenarija, marketinšku komunikaciju i kreiranje WEB sadržaja.
- Studenti će savladati napredni nivo specijalističke primjene računarske grafike i dizajna u marketingu, oglašavanju, PR i promociji izučavajući "Vizuelizaciju propagandne poruke-Art direction", "Internet marketing i elektronsko poslovanje", "Televizijsko oglašavanje", "Poslovne aplikacije".
- Studenti će tokom studija savladati vještine naprednog nivoa korišćenja programskih paketa u oblasti računarske multimedije i grafike: Adobe Photoshop, Adobe Illustrator, Adobe Dreamweaver, Adobe Premiere, Adobe Flash, Adobe Acrobat, Adobe Affter Effects, Adobe InDesign, Adobe Audition, Sony SoundForge, Sony AcidPro, WaveLab, Crtanje na digitalnim tablama, Obrada digitalne fotografije, Tehničko crtanje sa CAD tehnologijama, Microsoft Office, HTML & CSS, JavaScript, PHP, …
- Putem STUDENTSKE TELEVIZIJE I STUDENTSKOG RADIJA APEIRON, studentima je obezbijeđena kvalitetna praktična obuka u realnim televizijskim i radijskim uslovima… Praksa će biti organizovana i putem drugih televizijskih kuća i firmi koje se profesionalno bave računarskom multimedijom i grafikom. S obzirom na izuzetno široko polje djelovanja, mogući su mnogi modeli zaposlenja u oblasti multimedije i računarske grafike, od samostalnog nastupanja na globalnom "freelancing" internet tržištu, do rada u timovima, samostalnim firmama, produkcijskim i televizijskim kućama, radijskim stanicama, marketinškim agencijama, filmskim studijima, bilo kojim drugim oblicima zaposlenja vezanim za akviziciju, produkciju i postprodukciju digitalnih video formi (slike i zvuka), realizacija dizajnerskih koncepata i rješenja, kompjuterske animacije, Brend Design-a, Color Gradinga,specijalnih efekata, pa sve do samostalnog rada ili rada u timovima na razvoju svih oblika WEB formi i uopšte bilo kojeg oblika multimedijalne digitalne vizuelne komunikacije. Posebno se ističu prilike za zaposlenje u oblasti pružanja audiovizuelnih medijskih usluga televizijskih i radijskih stanica i emitera, kako kod nas, tako i u inostranstvu…
U cijelom programu naglasak se daje sticanju praktičnih i primjenjivih znanja i veština. Iz svakog predmeta se rade praktični radovi/projekti i veliki broj zadataka. Po završetku studija, student je potpuno osposobljen za uspješan rad u svim oblastima računarske grafike i multimedija.
Studijski program podrazumjeva sticanje vještine za samostalan rad u programskim paketima namjenjenim za dizajn kao što su Maya, Macromedia Dreamweaver, Flash, Final Cut, Adobe Photoshop i drugi.
Među alatima i tehnologijama kojima će studenti vladati nakon kompletiranja studijskog programa spadaju:
- Adobe Photoshop
- Adobe Illustrator
- Adobe Dreamweaver
- Adobe Acrobat
- Microsoft Office
- HTML & CSS
- JavaScript
- PHP
- Adobe Premiere
- Adobe Flash
- ActionScript
- Adobe Affter Effects
- Adobe InDesign
- Adobe Audition
- Sony AcidPro
- Crtanje na digitalnim tablama
- Fotografija i obrada fotografije
- 3D Studio Max
- Tehničko crtanje sa CAD tehnologijama.
Ciljevi znanja studijskog programa „Računarska multimedija i grafika“ su teorijska i praktična obuka IT stručnjaka za primjenu računarske grafike i dizajna, multimedijalnih sistema, profesionalne softverske podrške i opreme, kao i audio i video opreme u oblasti digitalne grafike i multimedije. Cilj je takođe omogućiti IT stručnjacima da rješavaju složene zadatke iz oblasti interaktivnog dizajna u različitim novim medijskim okruženjima, kao što su proizvodnja i obrada digitalnog multimedijalnog sadržaja (vektorska i raterska kompjuterska grafika, digitalne slike, animacija, digitalni video i zvuk), napredna upotreba videa u studijskim tehnikama, obrada i primjena zvuka i zvučnih efekata, dizajn aplikacija i korporativni interfejs. Cilj studijskog programa je i formiranje kritičkog mišljenja o postojećim proizvodima grafičkog dizajna na tržištu, interaktivne prezentacije, WEB stranice i da student razvije kritički stav prema svom radu. Program obučava IT stručnjake za instalaciju i implementaciju multimedijalnih sistema i uređaja za studijsku i nezavisnu proizvodnju programa i multimedijalnih sadržaja u skladu sa svjetskim standardima. Cilj je takođe upoznati studente sa savremenim metodama kreiranja multimedijalnih prezentacija, kvalitetnim i brzim prenošenjem multimedijalnih informacija i potrebom za održavanjem visokokvalitetnih proizvedenih informacija.